MCT06030C8659FP500
Mfr.Part #
MCT06030C8659FP500
Manufacturer
Vishay
Description
RES 86.5 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
86.5 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%